do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek, środa, czwartek i piątek - 7.00 - 15.00
 • wtorek - 7.00 - 17.00
 • ul. Lipowa 5
  42 - 274 Konopiska

 • tel. 34 328 20 57
  fax 34 344 19 35

Zmiana wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.Transmisje Sesji Rady Gminy OnlineRozkład jazdy obowiązujący od 1.09.2018 r.Szczegółowy rozkład jazdy autobusów GTV BUS
Strona główna Urząd Aktualności

Gminne obchody święta Barbórki

05 grudnia 2018
kategoria:
Urząd
 

Uroczysta msza święta w kościele pw. św. Walentego rozpoczęła 4 grudnia tradycyjne górnicze  święto. W nabożeństwie, któremu przewodniczył ks. proboszcz Sławomir Kaczmarek udział wzięli: Przewodniczący Rady Gminy Konopiska p. Edward Bałdyga, Sekretarz Gminy Konopiska p. Barbara Ankowska – Lis, przedstawiciele organizacji i instytucji związanych z górnictwem na czele z p. Markiem Rakiem, Radny Powiatu Częstochowskiego i Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Konopiskach p. Grzegorz Dyner, Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych w Konopiskach p. Janusz Jończyk, poczty sztandarowe: Urzędu Gminy Konopiska w osobach p. Andrzeja Szymanka, p. Romana Szydłowskiego i p. Wojciecha Batora, górników, Ochotniczych Straży Pożarnych, Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych oddz. Konopiska, a także górnicy z rodzinami i mieszkańcy naszej gminy.

W homilii ks. proboszcz przypomniał historię męczeństwa św. Barbary - patronki dobrej śmierci i ciężkiej pracy, czczonej szczególnie przez ludzi wykonujących trudne i niebezpieczne zawody tj. górnicy, hutnicy, kamieniarze. Jak podkreślił: „Polecają się jej wszyscy, którzy chcą sobie uprosić u Pana Boga śmierć szczęśliwą”. Przypomniał o żywym kulcie świętej Barbary w Europie m.in. w Polsce i w Czechach. Najstarszy Kościół ku czci św. Barbary w Polsce istnieje w Bożygniewie koło Środy Śląskiej od roku 1262. W Czechach natomiast, w miejscowości Kutna Hora, na wzniesieniu stoi potężny, wspaniały gotycki kościół z XIV wieku.

W ikonografii św. Barbara przedstawiana jest w szatach królewskich z koroną na głowie. W ręku trzyma kielich i hostię (symbol Eucharystii) - według legendy, tuż przed śmiercią anioł przyniósł jej Komunię Świętą. Czasami ukazywana jest z wieżą, w której była więziona (wieża ma zwykle 3 okienka, które miały przypominać Barbarze prawdę o Trójcy Świętej) oraz z mieczem, od którego zginęła.

Po mszy świętej odprawianej przez ks. proboszcza Sławomira Kaczmarka przy ołtarzu św. Barbary, przemaszerowano w uroczystym korowodzie do miejsca pamięci Wojciecha Korwin Szymanowskiego (związanego z Towarzystwem hutniczym Braci Hantke) oraz pod „wagonik” – pomnik upamiętniający górników pracujących w kopalniach rud żelaza w rejonie Konopisk - gdzie złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

O.Muc/GCKiR

 • 1
 • 2