do góry
  • Godziny pracy urzędu:
  • poniedziałek, środa, czwartek i piątek - 7.00 - 15.00
  • wtorek - 7.00 - 17.00
  • ul. Lipowa 5
    42 - 274 Konopiska

  • tel. 34 328 20 57
    fax 34 344 19 35

Zmiana wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.Transmisje Sesji Rady Gminy OnlineRozkład jazdy obowiązujący od 1.09.2018 r.Szczegółowy rozkład jazdy autobusów GTV BUS
Strona główna Urząd Aktualności

„Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”

05 listopada 2018
kategoria:
Kultura i Edukacja
 

Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Mikołaja Kopernika w Hutkach wziął udział w projekcie „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. Projekt miał charakter edukacyjny, a jego celem było dotarcie do młodych, z przekazem o wydarzeniach z czasów zaborów i roku 1918 oraz o jasnogórskim bohaterze narodowym kpt. Arturze Wiśniewskim. Działania podejmowała głównie Delegatura KO w Częstochowie i Kat. Stow. Civitas Christiana w Częstochowie. Projekt zyskał wsparcie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Przygotowanie obchodów 4 listopada poprzedzone zostały akcjami edukacyjnymi, w których wykorzystana była inwencja twórcza i pomysłowość uczestników – zwłaszcza dzieci i młodzieży. Uczniowie przygotowywali się do głównego wydarzenia poprzez: poznanie historii żołnierzy niezłomnych w oparciu o przygotowany scenariusz zajęć w szkołach, projektowanie rekwizytów: maciejówek, czapek, które stanowiły umundurowanie legionistów polskich w designerskiej wersji „Maciejówka XXI wieku”. Każdy uczestnik tego zadania mógł zaprojektować ozdoby czapki według własnego pomysłu, nawiązującego do Jubileuszu 100 – lecia, przygotować życzenia dla Niepodległej w Kronikach „100 życzeń na 100 lat dla Polski”, które zapisywane były  w szkołach. Kroniki te zostały przekazane na Jasnej Górze jako wotum uczniów na wielki polski jubileusz.
Uroczystości jasnogórskie przebiegały w kilku etapach. W Kaplicy Pamięci Narodu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w obecności najbliższej rodziny, odsłonił tablicę poświęconą kpt. Arturowi Wiśniewskiemu - jasnogórskiemu bohaterowi. W Bazylice została odprawiona uroczysta msza z udziałem gości i pocztów sztandarowych, które później ustawiły sie na błoniach i czekały na nadejście korowodu patriotycznego. Wyruszył on z Placu Biegańskiego. W tym marszu również brali udział nasi uczniowie. Korowód poruszał się w rytmie poloneza. Nastąpił dalszy ciąg uroczystości i patriotycznego pikniku. Na pamiątkę wydarzeń sprzed 100 lat na jasnogórskiej wieży zawisła 100 – metrowa flaga w narodowych barwach. To była żywa lekcja patriotyzmu, w której uczestniczyli nie tylko częstochowianie.

A.Pietras