Rozkład jazdy obowiązujący od 1.09.2018 r.Szczegółowy rozkład jazdy autobusów GTV BUS

„Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”

05 listopada 2018

Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Mikołaja Kopernika w Hutkach wziął udział w projekcie „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. Projekt miał charakter edukacyjny, a jego celem było dotarcie do młodych, z przekazem o wydarzeniach z czasów zaborów i roku 1918 oraz o jasnogórskim bohaterze narodowym kpt. Arturze Wiśniewskim. Działania podejmowała głównie Delegatura KO w Częstochowie i Kat. Stow. Civitas Christiana w Częstochowie. Projekt zyskał wsparcie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Przygotowanie obchodów 4 listopada poprzedzone zostały akcjami edukacyjnymi, w których wykorzystana była inwencja twórcza i pomysłowość uczestników – zwłaszcza dzieci i młodzieży. Uczniowie przygotowywali się do głównego wydarzenia poprzez: poznanie historii żołnierzy niezłomnych w oparciu o przygotowany scenariusz zajęć w szkołach, projektowanie rekwizytów: maciejówek, czapek, które stanowiły umundurowanie legionistów polskich w designerskiej wersji „Maciejówka XXI wieku”. Każdy uczestnik tego zadania mógł zaprojektować ozdoby czapki według własnego pomysłu, nawiązującego do Jubileuszu 100 – lecia, przygotować życzenia dla Niepodległej w Kronikach „100 życzeń na 100 lat dla Polski”, które zapisywane były  w szkołach. Kroniki te zostały przekazane na Jasnej Górze jako wotum uczniów na wielki polski jubileusz.
Uroczystości jasnogórskie przebiegały w kilku etapach. W Kaplicy Pamięci Narodu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w obecności najbliższej rodziny, odsłonił tablicę poświęconą kpt. Arturowi Wiśniewskiemu - jasnogórskiemu bohaterowi. W Bazylice została odprawiona uroczysta msza z udziałem gości i pocztów sztandarowych, które później ustawiły sie na błoniach i czekały na nadejście korowodu patriotycznego. Wyruszył on z Placu Biegańskiego. W tym marszu również brali udział nasi uczniowie. Korowód poruszał się w rytmie poloneza. Nastąpił dalszy ciąg uroczystości i patriotycznego pikniku. Na pamiątkę wydarzeń sprzed 100 lat na jasnogórskiej wieży zawisła 100 – metrowa flaga w narodowych barwach. To była żywa lekcja patriotyzmu, w której uczestniczyli nie tylko częstochowianie.

A.Pietras