Zmiana wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.Transmisje Sesji Rady Gminy OnlineRozkład jazdy obowiązujący od 1.09.2018 r.Szczegółowy rozkład jazdy autobusów GTV BUS

Usługi opiekuńcze w GOPS Konopiska

13 czerwca 2019
Pomoc społeczna

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Konopiskach informuje, że uzyskał dofinansowania na rozwój usług opiekuńczych świadczonych na rzecz seniorów oraz osób niepełnosprawnych zamieszkujących Gminę Konopiska, w ramach:

- Programu „Opieka 75+” (kwota dofinansowania 8.000 zł na okres styczeń -czerwiec 2019 oraz planowana kwota dofinansowania 9.400 zł na okres lipiec-grudzień 2019);

- Programu "Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych" (kwota dofinansowania 6.920 zł);

- Program pn. „Opieka wytchnieniowa” (kwota dofinansowania 17.280 zł).

Zarówno Program „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”, jak i „Opieka wytchnieniowa” finansowane są z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Program „Opieka 75+” - skierowany jest do osób, które ukończyły 75 rok życia. Środki finansowe z programu przeznaczone są na dofinansowanie usług opiekuńczych dla osób, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu „Opieka75+” w 2018r. i mają przyznane usługi opiekuńcze w 2019r., a także na dofinansowanie usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas nie korzystały z usług opiekuńczych.

Program ”Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych" - zakłada wsparcie finansowe gmin w zakresie zwiększenia liczby godzin świadczonych usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych osobom niepełnosprawnym w wieku poniżej 75 roku życia z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jak również z orzeczeniem lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz dla dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji spełniających warunki do udzielenia pomocy wskazane w ustawie o pomocy społecznej, oraz których dochód nie przekracza 350% obowiązującego od 1 października 2018 r. kryterium dochodowego określonego w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1508 z późn. zm.), tj. w przypadku osób samotnie gospodarujących dochód nie może przekroczyć 2.453,50 zł, a w przypadku rodzin 1848 zł na osobę w rodzinie.

Program „Opieka wytchnieniowa” kierowany jest do dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, których członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę, wymagają wsparcia w postaci doraźnej, krótkotrwałej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki na tym osobami. W gminie Konopiska usługi w formie opieki wytchnieniowej realizowane będą w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, przy czym limit godzin na jedną rodzinę wynosi 240 godzin.

Pomoc w formie usług opiekuńczych oraz opieki wytchnieniowej udzielana jest na wniosek osoby zainteresowanej, który należy złożyć w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Konopiskach ul. Lipowa 1.

Magdalena Badora
Kierownik GOPS Konopiska