Europejski Dzień Sportu w ZSP w Kopalni

14 czerwca 2019

W dniu 4 czerwca  2019 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kopalni odbył się Europejski Dzień Sportu.

Uroczystość zaszczycili swą obecnością: zastępca wójta gminy Konopiska, pani Iwona Lisek, radny gminy Konopiska, pan Marek Parandyk, sołtys wsi Kopalnia, pani Grażyna Jończyk, przewodnicząca Rady Rodziców, pani Ilona Dudek, a także rodzice naszych uczniów. Pani dyrektor, Lucyna Napieralska, serdecznie powitała zaproszonych gości, nauczycieli oraz całą społeczność szkolną, oficjalnie rozpoczynając Europejski Dzień Sportu.

Z tej okazji pani Katarzyna Stadler wraz z uczniami z klas V, VI, VII przygotowała przedstawienie  pt. „Pociągiem przez Europę…”, a także szkolny konkurs „Podróż po krajach Unii Europejskiej.”

Niezwykła i niecodzienna wyprawa, którą zapowiedział kolejarz i dźwięk nadjeżdżającego pociągu, rozpoczęła się w Polsce. Uczennice klasy I, pod kierunkiem pani Aliny Dobosz, zaśpiewały piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”.  Następnie uczniowie starszych klas zaczęli prezentować zwyczaje, charakterystyczne stroje oraz ciekawostki, z których słyną poszczególne kraje, dlatego właśnie „mercedesem” prosto z Bawarii przyjechał niemiecki turysta. Kolejnym przystankiem była Holandia i dziewczynki na rowerze z koszem pełnym tulipanów. Mogliśmy podziwiać także piękno wiedeńskiego walca, zatańczonego w specjalnych strojach z epoki, skosztować pyszną kawę, a także posłuchać opowieści narciarza, szusującego na zboczach  Alp. Z zabytkowej Notre Dame przenieśliśmy się na jedną z paryskich uliczek, aby poczuć klimat światowej stolicy mody. Dźwięk dzwonu z wieży Big Ben był znakiem, że jesteśmy w Wielkiej Brytanii, gdzie Harry Potter miał możliwość spotkać się z samą królową Elżbietą II. W czasie podróży poznaliśmy także Pippi Langstrumpf, belgijskie smerfy oraz oczywiście Świętego Mikołaja. Z rzymskiej restauracji przyjechał do nas kucharz, który zaprezentował tradycyjne włoskie dania. Hiszpańska corrida, rytmy flamenco i torreador walczący z bykami to kolejny, wyjątkowo atrakcyjny  przystanek na mapie Europy. Nasza  niezapomniana podróż zakończyła się na Akropolu greckim tańcem ludowym, czyli znaną wszystkim zorbą. Hymn Unii Europejskiej zaśpiewany w trzech językach był kulminacyjnym punktem przedstawienia.

Młodzi aktorzy przybliżyli nam w niezwykle interesujący sposób kraje należące do Unii Europejskiej, a ich wspaniałe stroje i charakteryzacja doskonale oddawały swoisty “klimat” przedstawianych państw.  Publiczność gromkimi i zasłużonymi brawami nagrodziła ten występ.

Druga część uroczystości rozpoczęła się od quizu dla publiczności, który miał na celu sprawdzenie wiedzy na temat ukazanych wcześniej krajów. Przed rozstrzygnięciem szkolnego konkursu na najciekawsze europejskie stoisko, uczennice klasy VIII pod kierunkiem p. Danuty Kowalik “z przytupem” zaprezentowały żywiołowy irlandzki taniec.

Później  zgromadzeni w sali mogli oddać głos na stoiska wystawowe, które ukazywały kraje Unii Europejskiej.  Uczniowie klas I-VIII wykazali się niezwykłą kreatywnością, przygotowując przepiękne prezentacje państw, uwzględniające elementy historii, kultury, architektury, ważne postaci, stroje narodowe lub specjały kuchni. Dzieciom pomagali rodzice, którzy aktywnie włączyli się w te działania. Były m.in. hiszpańskie przekąski, grecka sałatka, włoska pizza, angielska herbata, a nawet tort szwarcwaldzki. Uczniowie, przebrani za bogów greckich czy krakowianki, stali się dodatkową ozdobą stoisk. Zwieńczeniem uroczystości  było wręczenie przez panią dyrektor, Lucynę Napieralską oraz panią Katarzyną Stadler uczestnikom konkursu pamiątkowych dyplomów oraz nagród, a zwycięskim klasom, III i VIII, dyplomów z wyróżnieniem.

Po pierwszej, „europejskiej” części obchodów nastąpiła część sportowa. Społeczność szkolna mogła podziwiać pokaz sztuk taekwondo przygotowany przez panią instruktor, Aleksandrę Nowak, zaproszonych zawodników, a także uczniów naszej szkoły. Następnie, pod kierunkiem pana Piotra Synkiewicza, pana Adama Szczerbaka oraz pana Arkadiusza Szymanka, odbyły się liczne konkurencje sportowe na świeżym powietrzu. Uczniowie wzięli udział w wielu atrakcyjnych rozgrywkach, takich jak np. przeciąganie liny, turniej piłki nożnej i siatkowej oraz wielu innych.

Europejski Dzień Sportu z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Katarzyna Stadler