Prelekcja OSP KSRG Rększowice nt. udzielania pierwszej pomocy

04 października 2019

W dniu 3 października delegacja ratowników KPP w składzie: Adam Cierniak, Marek Cierniak, Mateusz Haczyk, Kuba Koterba, Kamil Cierpiał gościła na zaproszenie Dyrekcji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Herbach. Nasi druhowie przygotowali dla uczniów prelekcje oraz warsztaty z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, a w szczególności zasady prowadzenia RKO czyli resuscytacji krążeniowo - oddechowej oraz stosowania pozycji bezpiecznej.
Naszym celem było przeszkolenie jak największej ilości uczniów dlatego zajęcie były prowadzone dla trzech grup odpowiednio: przedszkole oraz klasy I, II, III; grupa druga to klasy IV, V a i b, VI a; grupa trzecia czyli klasy VI b, VII i VIII.
Prelekcja dla każdej z grup zaczynała się od zaznajomienia uczniów poprzez przygotowane filmy z:
- oceną sytuacji na miejscu zdarzenia,
- resuscytacją krążeniowo oddechową dorosłych i dzieci,
- stosowaniem pozycji bezpiecznej.
Po materiale filmowym nasi druhowie pokazali w praktyce jak wygląda cała sekwencja działań w przypadku prowadzenia RKO, a następnie to uczniowie wcielili się w ratowników poznając sposoby oceny przytomności, oceny oddechu, prowadzenia resuscytacji, a także stosowania pozycji bezpieczniej.
Dodatkowo dzięki posiadanemu przez nas defibrylatorowi szkoleniowemu mogli wdrożyć w trakcie prowadzenia RKO użycie AED.
Zaangażowanie podczas zajęć stało na bardzo wysokim poziomie dlatego bardzo nas to cieszy, że dzieci i młodzież szkolna chce się szkolić, nie boi się podjąć działań mających na celu udzielenie pomocy osobie w potrzebie.

Jeszcze raz dziękujemy Dyrekcji za zaproszenie, a uczniom za tak aktywny udział w pokazach.

OSP KSRG Rększowice
Foto.