do góry
 • Godziny pracy urzędu:
 • poniedziałek, środa, czwartek - 7.00 - 15.00
 • wtorek - 8.00 - 17.00, piątek - 7.00 - 14.00
 • ul. Lipowa 5
  42 - 274 Konopiska

 • tel. 34 328 20 57
  fax 34 344 19 35

Zimowe utrzymanie dróg w sezonie 2020/2021 na terenie Gminy KonopiskaZapotrzebowanie na pojemniki na popiół Uwaga! Nabór deklaracji na wymianę starych kotłów na paliwo stałe WAŻNE!!! ZANIM WYJEDZIESZ SPRAWDŹ SWÓJ DOWÓD OSOBISTY!UWAGA! AKTUALNA SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA SARS-CoV-2 (COVID-19) NA TERENIE GMINY KONOPISKA Stypendium Wójta Gminy Konopiska dla uzdolnionych uczniów pobierających naukę na terenie Gminy KonopiskaZmiana wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.Transmisje Sesji Rady Gminy OnlineSzczegółowy rozkład jazdy autobusów GTV BUS
Strona główna Urząd Aktualności

„Okno na świat”

07 2020
kategoria:
Pomoc społeczna
 

Sejmik Województwa Śląskiego uchwałą nr VI/21/7/2020 z dnia 22 czerwca 2020 roku rozstrzygnął konkurs ofert dla gmin i powiatów województwa śląskiego pod nazwą „Wspieranie lokalnych systemów profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie w województwie śląskim w 2020 roku”. W ramach powyższego konkursu Gmina Konopiska otrzymała dofinansowanie w kwocie 36.869,00 zł do projektu socjalnego pn. „Okno na świat” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Placówce Wsparcia Dziennego Promyk (zwanej dalej: Promyk).

Powyższe środki finansowe zostaną wykorzystane na:

 • zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży;
 • zajęcia z profilaktyki uzależnień dla dzieci i młodzieży;
 • indywidualne poradnictwo psychologiczne dla rodziców;
 • zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego dla dzieci i młodzieży;
 • warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży;
 • gimnastykę korekcyjną dla dzieci i młodzieży;
 • hydroterapię z nauką pływania dla dzieci.
 • zakup artykułów spożywczych na przygotowanie posiłków dla dzieci i młodzieży uczęszczających do Promyka.

Nowością w Promyku będą warsztaty artystyczne oraz hydroterapia z nauką pływania.

Warsztaty artystyczne opierać się będą na tworzeniu prac plastycznych w różnego rodzaju technikach, w tym wykorzystujących sitodruk, kolaż oraz litografię. Techniką sitodruku dzieci i młodzież ozdobią zakupione na ten cel koszulki i torby. Część prac plastycznych swą tematyką nawiązywać będzie do szkodliwości uzależnień, promowania zdrowego stylu życia i zachowań prospołecznych.

Hydroterapia z nauką pływania, stanowiąca uzupełnienie gimnastyki korekcyjnej przeznaczona będzie dla dzieci w wieku 5-13 lat. Zaznaczyć należy, że zajęcia te nie wymagają posiadania przez dzieci umiejętności pływackich, gdyż rozpoczynają się nauką pływania - środowisko wodne korzystnie oddziałuje na organizm dziecka. Ćwiczenia korekcyjne w wodzie są doskonałą formą terapii będącą uzupełnieniem postępowania odbywającego się na salach gimnastycznych.

Powyższe działania nie będą jedynymi podejmowanymi w ramach projektu „Okno na świat”. W ramach wkładu własnego Gminy Konopiska zorganizowane będą m.in. indywidualne poradnictwo i konsultacje terapeuty uzależnień dla rodziców oraz dwa wyjazdy edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Celem pierwszego wyjazdu będzie Warszawa i znajdujące się w nim: Centrum Nauki Kopernik oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Wizyta w Centrum Nauki Kopernik, oprócz udziału w stałych ekspozycjach, urozmaicona będzie pobytem w planetarium i seansem „Prosto z nieba”. Drugą część dnia dzieci i młodzież spędzą w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie poznają historię najnowszą Polski. Wyjazd planowany jest na przełom sierpnia i września 2020 roku. Drugi wyjazd pozwoli poznać wychowankom historię i tradycję Śląska – odwiedzą Zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu, a w drodze powrotnej Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, w którym oprócz oglądania eksponatów wezmą udział w  lekcji na temat życia codziennego w śląskich miastach na początku XX w. Wycieczka zakończy się wejściem na Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich i poznaniem historii jego powstania. Ten wyjazd planowany jest na listopad 2020 roku.

Planuje się, że zajęcia w ramach projektu rozpoczną się na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku. Już teraz rodzice mogą zapisywać dzieci na poszczególne zajęcia oraz wyjazdy. Nabór do projektu prowadzony jest przez wychowawców w Promyku (siedziba: Konopiska ul. Sportowa 7a), telefon 511 199 778. Przypominamy, że Placówka Wsparcia Dziennego Promyk działa w okresie wakacyjnym w godzinach: 8.00-14.00.

Wszystkie zajęcia i wyjazdy w ramach projektu „Okno na świat” są bezpłatne. Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy Konopiska do skorzystania z naszej oferty.

Magdalena Badora
Kierownik GOPS Konopiska