Zimowe utrzymanie dróg w sezonie 2020/2021 na terenie Gminy KonopiskaZapotrzebowanie na pojemniki na popiół Uwaga! Nabór deklaracji na wymianę starych kotłów na paliwo stałe WAŻNE!!! ZANIM WYJEDZIESZ SPRAWDŹ SWÓJ DOWÓD OSOBISTY!UWAGA! AKTUALNA SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA SARS-CoV-2 (COVID-19) NA TERENIE GMINY KONOPISKA Stypendium Wójta Gminy Konopiska dla uzdolnionych uczniów pobierających naukę na terenie Gminy KonopiskaZmiana wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.Transmisje Sesji Rady Gminy OnlineSzczegółowy rozkład jazdy autobusów GTV BUS

KGW Wąsosz dla jerzyków

29 2020

Koło Gospodyń Wiejskich w Wąsoszu „Kwiatami Malowane” wzięło udział w projekcie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego sfinansowanym ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Celem projektu pn. „Wąsosz – wieś przyjazna dla jerzyka” było zwiększenie populacji jerzyka w miejscowości Wąsosz poprzez zamontowanie 100 szt. budek na terenie ww. sołectwa. Zasiedlenie budek przez ptaki jerzyki przyczyni się do naturalnej eliminacji komarów na terenie miejscowości.

W projekcie wzięło udział 25 uczestników. Wszyscy otrzymali po 4 szt. budek, które finalnie zamontowali na terenie swoich posesji. W działania włączyła się również Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaźcu. W trakcie trwania projektu odbyły się spotkania z uczestnikami, podczas których miały miejsce prelekcje Członka Stowarzyszenia Częstochowskiej Grupy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ochrony Ptaków. Tematem był oczywiście jerzyk. Stworzona została również gra terenowa pt. „Tropiciele jerzyków”, w której mogły uczestniczyć dzieci wraz z rodzicami. Gra odbyła się w sobotę 29 sierpnia. W tym dniu odbył się również festyn na zakończenie projektu. W programie było dużo atrakcji, w które włączyły się przedsiębiorstwa działające na terenie sołectwa.  Miejsce na imprezę udostępniła Owczarkowa Zagroda, przejazd kucykami zapewniła Stajna Laredo, stoisko z balonami i gadżetami MKJ Posmyk, napoje Browar Wąsosz. Również na tę okazję przyjechał przedstawiciel Nadleśnictwa Herby Pan Marcin Gibaszek, który zaprezentował plansze edukacyjne oraz eksponaty leśnych zwierząt. Animator zabaw dla dzieci rozdawał balony oraz robił „tatuaże”. Dzięki współpracy z dzielnicowym sierż. szt. Hubertem Solanowskim oraz policjantami z Częstochowskiego Wydziału Prewencji mieszkańcy mogli zobaczyć pokaz tresury i posłuszeństwa psa, pokazy koni oraz zrobić sobie zdjęcie na policyjnym motorze. Wszystkie atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Każdy uczestnik, mógł poczęstować się kiełbaską, kaszanką, karczkiem z grilla. Dla młodszych były gofry, lemoniada. Oprawę muzyczną i wieczorną dyskotekę zapewniał DJ. Projekt na pewno zwiększył świadomość mieszkańców jak radzić sobie z komarami w sposób ekologiczny nie niszcząc środowiska i w zgodzie z naturą. Był to też fantastycznie spędzony wspólnie czas – integracja mieszkańców, dzieci z rodzicami, organizacjami i przedsiębiorcami działających na terenie sołectwa, a także regionu.

KGW „Kwiatami Malowane”