Zimowe utrzymanie dróg w sezonie 2020/2021 na terenie Gminy KonopiskaZapotrzebowanie na pojemniki na popiół Uwaga! Nabór deklaracji na wymianę starych kotłów na paliwo stałe WAŻNE!!! ZANIM WYJEDZIESZ SPRAWDŹ SWÓJ DOWÓD OSOBISTY!UWAGA! AKTUALNA SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA SARS-CoV-2 (COVID-19) NA TERENIE GMINY KONOPISKA Stypendium Wójta Gminy Konopiska dla uzdolnionych uczniów pobierających naukę na terenie Gminy KonopiskaZmiana wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.Transmisje Sesji Rady Gminy OnlineSzczegółowy rozkład jazdy autobusów GTV BUS

Narodowe Czytanie 2020

13 2020

Pięknem w czytaniu jest to, że pozwala nam ono podróżować w sposób, którego nie da się pojąć. Alek Wek

Już po raz dziewiąty w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie wybitnych dzieł literatury polskiej. W tym roku była to „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Szkoła Podstawowa  im. H. Sienkiewicza również w tym roku  przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy VII b, którzy czytali wybrane przez siebie fragmenty „Balladyny”. Zadbali również o stroje i elementy scenografii, dzięki czemu przekaz dzieła był bardziej czytelny.

Ogólnonarodowa akcja przyczynia się do popularyzacji czytelnictwa, znajomości arcydzieł literatury polskiej i krzewienia kultury języka wśród młodego pokolenia.

M.M-B